Hrvatsko društvo pisaca utemeljilo je književnu nagradu „Joža Horvat“ u znak čuvanja sjećanja na našeg poznatog književnika i putopisca koji je na jedrenjaku Besa oplovio svijet. Nagradu su predstavili akademski kipar Zoran Jurić, koji je izradio prigodnu plaketu, književnik Branislav Glumac, spisateljica Dorta Jagić i glavna tajnica HDP-a Ana Brnardić.
Književna nagrada „Joža Horvat“ dodjeljuje se autoru za najbolje putopisno književno djelo bez obzira na rod i vrstu. Nagrada se dodjeljuje izmjenično – jedne godine za najbolje objavljenu putopisnu knjigu u posljednje dvije godine, a potom za najbolji neobjavljeni rukopis putopisa također u posljednje dvije godine.
Djela za književnu nagradu „Joža Horvat“ prijavljuju se od 1. do 30. rujna tekuće godine na temelju poziva objavljenoga na mrežnim stranicama HDP-a. Dobitniku pripada nagrada od 1500 eura bruto i plaketa akademskoga kipara Zorana Jurića.
Joža Horvat rođen je u Kotoribi 1915, a umro je u Zagrebu 2012. godine. Bio je pripovjedač i putopisac. Glavna putopisna djela su mu Brodski dnevnik “Besa” i “Molitva prije plovidbe”. Renata Horvat je, prema oporučnoj želji svoga supruga, ostavila Hrvatskom društvu pisaca prava na njegova djela, osim “Bese” i “Svjedoka prolaznosti”.
Joža Horvat je u vrijeme poslije Drugog svjetskog rata bio član Društva književnika hrvatske. Kada se spremao da s obitelji na jedrenjaku „Besa“ oplovi svijet, podnio je molbu Gradu Zagrebu da mu pomogne u opremi broda, a za uzvrat će mu za vrijeme putovanja na raspolaganje staviti stan u kojem žive i koji je njihovo vlasništvo. Bilo je to 1964. godine. Odgovorili su mu neka podnese molbu i napomenuli da bi bilo korisno kad bi Društvo književnika Hrvatske preporučilo tu njegovu molbu.
„Zamolio sam, dakle, preporuku Društvu književnika Hrvatske čiji sam član dvadeset godina“, piše Joža u svom Brodskom dnevniku Besa. Upravni odbor Društva odbio je da stavi preporuku na molbu koju upućujem gradu Zagrebu. Da bude ljepše, predsjednik Društva književnika je P. Š. rođen na moru!“, napisao je ogorčeni Joža, i to „svom“ Društvu nije nikada zaboravio. Joža je obzirno stavio inicijale tadašnjeg predsjednika Društva književnika Hrvatske, ali nije tajna da se radilo o – Petru Šegedinu. A razlog za što je to Joži učinio samo Šegedin zna.
Stoga se Joža Horvat pridružio Društvu hrvatskih pisaca, čim je osnovano 2002. godine. Otud i testament, Jožina posljednja volja, koju je provela supruga Renata Horvat. I nije pogriješio. Društvo hrvatskih pisaca odužilo se svome zaslužnom članu i velikom hrvatskom književniku, moreplovcu i putopiscu uvođenjem književne nagrade s njegovim imenom za autore najboljih putopisnih književnih djela. Inače, Joža Horvat je dobitnik niza nagrada među kojim su i Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo – književnost, te Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića i mnoga druga. Djela su mu prevođene na ruski, poljski, češki, slovački, mađarski, bugarski, albanski, kineski, slovenski i na esperanto.