Aktualno

BETINA: Ženska veslačka regata “Dlan&Veslo” i velika mjesna fešta uz Dan brganja, 4. 8. 2024.

Dan brganja poznata je betinska fešta u čast posebnoj...

Hrvatsko društvo pisaca utemeljilo nagradu „Joža Horvat“ za najbolje putopise

Hrvatsko društvo pisaca utemeljilo je književnu nagradu „Joža Horvat“...

MITAN MARINA: Modna revija “Mitan fashion show”, 25. 7. 2024.

Nakon što se prošlog tjedna u Mitan Marini u...

Nautika je najotporniji segment hrvatskog turizma

ACI u je u trećem kvartalu 2021. godine ostvario prihod na nivou pretpandemijske 2019. godine. Direktorica Marević kaže da je Punatu sezona 2021. gotovo sustigla izvrsnu sezonu 2019. godine

U pandemijskoj turističkoj krizi najveću otpornost i najmanji pad poslovanja pokazao je nautički turizam. To su utvrdili opatijski Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u partnerstvu sa zagrebačkom podružnicom BlueRock Consultinga u benchmarking analizi turizma u 2021. godini.

Temeljem prikupljenih podataka s eVisitora pad ostvarenih noćenja u nautici je 2021. u odnosu na predpandemijsku 2019. godinu bio 6 posto, u kampovima 11%, u objektima u domaćinstvima 16%, u nekomercijalnom smještaju 20%, a u hotelima 26%.

Pad noćenja po raznim granama turizmaIzvor Benchmark projekt
Pad noćenja po raznim granama turizma 2021/2019. godine Izvor: Benchmarking projekt

Prema ovom benchmarking izvješću za 2021. godinu, u drugoj COVID-19 sezoni Hrvatska se krenula oporavljati brže od drugih zemalja Mediterana. Prosjek pada noćenja u zemljama Mediterana od lipnja do kolovoza 2021. (bez Turske, čiji podaci nisu bili dostupni autorima benchmarking izvješća) u odnosu na predpandemijsku 2019. bio je visokih 38%, a u Hrvatskoj znatno manje – 17%.

Oporavak noćenja na Mediteranu od COVID krize Izvor Benchmarking projekt
Oporavak noćenja na Mediteranu od COVID krize / Izvor: Benchmarking projekt

Dok se tek očekuje objava godišnjih financijskih izvješća drugih tvrtki u marinskom biznisu, ACI je već objavio da je godinu završio uspješno, sa 13.335.000 kuna dobiti. Prihod ACI-ja je u 2020. godini bio 23% manji nego u 2019. godini. U 2021. godini se ACI u dobroj mjeri oporavio, kako je vidljivo u tabličnom prikazu:

Neto dobit i prihodi ACI-ja od 2019 do 2021 godine
Neto dobit i prihodi ACI-ja od 2019 do 2021 godine Izvor: Redakcijska obrada podataka

ACI u izvješću za 2021. navodi kako su u trećem kvartalu 2021. godine ostvarili prihod na nivou predpandemijske 2019. godine, dok su u četvrtom kvartalu 2021. ostvarili povećanje prihoda od 11% u odnosu na 2020:

„Temeljem usluge dnevnog veza ostvareno je povećanje od 22,6 milijuna kuna ili 67% u odnosu na 2020. Rezultat je to velike posjećenosti ACI marina osobito u drugom i trećem kvartalu 2021. godine uslijed činjenice da su osigurane pretpostavke za siguran boravak nautičara pridržavanjem svih preporuka stručnjaka i procjepljivanjem djelatnika marina. Značajan porast usluge zabilježen je vezano uz najam flote plovila ClubSwan koji su zajedno s prihodom od iznajmljivanja plovila Katamaran SABA 50 do kraja 2021. godine ostvarili ukupno 4,6 milijuna kuna.“

U 2021. je u odnosu na 2020. porastao i prihod od najamnina od čarter tvrtki i drugih poslovnih partnera koji su zbog ublaženih COVID mjera mogli raditi. Porast tih prihoda je u odnosu na 2020. bio za 5,7 milijuna odnosno 43%.

Zaključno, ACI-ju su poslovni prihodi u 2021. godini povećani za 32,9 milijuna kuna ili 18% u odnosu na usporedno razdoblje 2020. godine. Poslovni rashodi bilježe rast od 17,3 milijuna kuna ili 10% u odnosu na 2020.

ACI prihodi od prodaje po strukturi 2021 i 2020 / Izvor: ACI Izvješće za 2021

S obzirom na dobar oporavak u 2021. godini, ne čudi da za 2022. godinu ACI planira dostići rezultate iz 2019. godine.

Direktorica marine Punat Bernarda Renata Marević, u intervjuu za portal Global Marine Business Advisorsa najavila je i dobar oporavak marine Punat kroz 2021. godinu:

„I u fizičkim i u financijskim indikatorima sezona 2021. je gotovo sustigla izvrsnu sezonu 2019. godine.“

Ustvrdila je da je nautički turizam ostao prilično stabilan tijekom pandemije, iako su čarteri imali gubitke gostiju iz Velike Britanije i udaljenih destinacija, a ugostiteljstvo u marinama je trpjelo zbog restrikcija u radu:

„Najviše marina u Hrvatskoj je prevladalo krizu veoma uspješno. Vlasnici brodova će tijekom pandemije provesti i više vremena na svojim plovilima za odmor i rekreaciju, u izolaciji na moru i daleko od gužve. U Hrvatskoj je bilo ograničavanja kretanja, ali nikad nije bilo ograničavanja krstarenja. Čak i u vrijeme najstrožeg lock downa bilo je onih koji su plovili i koristili servise u marinama. Restoran u našoj marini je omogućio dostavu hrane na brodove, po narudžbi. Kada su mjere relaksirane u svibnju 2020. prvi koji su došli u Punat bili su gosti u marini Punat. S odgovornim i prikladnim ponašanjem naših zaposlenika i gostiju u marini, pridržavajući se propisanih mjera, s visokim postotkom procijepljenosti naših zaposlenika, uspjeli smo se uspješno nositi s okolnostima pandemije. Veoma malo naših zaposlenika je oboljelo, srećom s blagim simptomima. Nismo zabilježili niti jedan slučaj oboljenja među našim gostima u marini.“, rekla je Marević.

U pandemiji se nautički turizam pokazao otpornim. Nadamo se da će se i u okolnostima ovogodišnjeg rata u Europi očuvati postignuti oporavak, oslanjajući se na vlasnike brodova koji su na vezu u marinama. Oni su i u vrijeme Domovinskog rata u Hrvatskoj, kada je ratna opasnost bila neposredna, ostali vjerni gosti u sigurnim marinama na sjeveru Jadrana, Jadrana, gdje je i čarter radio uspješno.

Napomena: Benchmarking projekt na web adresi hotel-benchmarking.com kojeg vodi Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, od 2015. godine je na prijedlog HGK uključio i marine u ovo online prikupljanje podataka o poslovanju u turizmu. Online davanje podataka ovoj platformi je dobrovoljno. U projektu sudjeluju 33 marine: sve marine u ACI sustavu, D-marin marine u Šibeniku, Sukošanu i Boriku, te marine Kornati-Ilirija d.d. Biograd, Marina Punat, Marina Olive Island – Sutomišćica-Ugljan, Veruda, MitanMarina, Novi, Betina, Marina Lošinj – Morus Alba, YC Lošinj – Lošinjska plovidba i SCT Trogir. Uzorkom je obuhvaćeno 48% marina, sa 12,917 vezova što čini 74% ukupnog kapaciteta marina u Hrvatskoj, kažu o svom uzorku u izvješćima Benchmarkinga.

Ovdje možete preuzeti i kompletno Benchmarking izvješće u PDF-u:

Naslovna fotografija: ACI marina Cres /Izvor: ACI PR

Novo

Hrvatsko društvo pisaca utemeljilo nagradu „Joža Horvat“ za najbolje putopise

Hrvatsko društvo pisaca utemeljilo je književnu nagradu „Joža Horvat“...

Marija Grčić Sultanija, prva hrvatska žena-mornar plovila je odjevena kao muškarac

Prva žena pomorac u Hrvatskoj zvala se Marija Grčić....

MITAN MARINA: Modna revija “Mitan fashion show”, 25. 7. 2024.

Nakon što se prošlog tjedna u Mitan Marini u...

ŽENA NA BRODU: Od zlokobnice kojoj nije mjesto na brodu do gusarske kapetanice

Od davnina među pomorcima postoji vjerovanje da žena na morskim plovidbama donosi nesreću. Osnovni uzrok takvom vjerovanju bilo je nerazumijevanje prirodnih pojava, pa su...

Belanova Regata života o Filipu Jurišiću na Olimpijadi – osvaja svijet

Neno Belan i njegova najnovija pjesma Regata života postaju zanimljivi u svijetu jedrenja i izvan Hrvatske. Britanski portal Sail World, jedan od najznačajnijih u...

MALINSKA – GLAVOTOK: Porcijunkula – blagoslov barki, brodova i posada, 2. 8. 2024.

Bliži se 2. kolovoz, svetkovina Gospe od Anđela – Porcijunkula, kada u svim franjevačkim crkvama svi vjernici mogu izmoliti oprost svih vremenskih grijeha i...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here