Aktualno

POREČ: Sajam ribarstva, ribolova i brodova CROFISH, 24-26.11.

U Poreču se sljedećeg vikenda - od petka 24....

Biogradski sajam nautike 2023: Brojne premijere novih brodova, povoljna kupnja polovnih, 25-29.10

Ovogodišnji 25 po redu Biograd boat show 2023 otvara...

Startala deseta Regata 1000 otoka

U Rijeci je danas deseti put za redom startala...

Pašticada od tune

U ribljoj inačici pašticade također se koristi crveno meso kao i u originalnoj recepturi, ali filet tune.

Pašticada je tradicionalno dalmatinsko jelo koje vuče korijenje iz Italije. U Veneciji i Veroni se još od 5. stoljeća priprema pastissada de caval s konjetinom, potom i s drugim vrstama mesa (junetina, janjetina) da bi naposlijetku dobilo i svoju riblju inačicu u kojoj se također koristi crveno meso – filet tune.

Izvorno je to bila konjetina jer je poslije jedne bitke na bojnom polju ostao ranjen veliki broj konja. Da meso ne propadne potopili su ga u vinski ocat, dodali povrće i začine te potom kuhali količinski prema potrebi, jer je u tom pacu meso moglo duže vrijeme ostati očuvano za jelo. Sličan recept pašticade imaju i Nijemci, koji meso u pacu drže najmanje 7 dana.

Evo recepta:

Pašticada od tune

Sastojci (za 4-5 osoba):

  • filet tune komad cca 1 kg
  • 0,5 kg crvenog luka
  • 5-6 režnjeva češnjaka
  • 10-tak suhih šljiva bez koštice
  • 2 srednje mrkve
  • 300 g pelati
  • 1 stručak svježeg peršina
  • 2 prstohvata mljevenog klinčića
  • 2 lista lovora
  • 1 grančica ružmarina
  • 1 dl maslinovog ulja
  • 3 dl crnog vina
  • 1 dl prošeka
  • 0,5 dl domaće kvasine ili vinskog octa
  • 1 žlica brašna (oštro ili glatko, svejedno)
  • sol
  • papar po želji
Pašticada od tune s palentom
Pašticada od tune s palentom /Foto: Pave Turić

Priprema:

#1. Luk, češnjak, mrkve i stabljike peršina isjeckamo i stavimo u zdjelu. Dodamo šljive, lovor, ružmarin, klinčić, vino, prošek i ocat. Sve dobro i ostavimo par sati da se okusi prožmu. Nakon pola sata procijedimo, u jednu posudu stavimo ocijeđeno povrće, a u drugu tekućinu.

#2. Tunu izrežemo na medaljone debljine 1,5 – 2 cm, malo ih posolimo, pobrašnimo i kratko popržimo u dubokoj tavi na maslinovom ulju – po pola minute sa svake strane. Potom ih izvadimo iz tave i ostavimo u tanjuru sa strane.

#3. U tavu na ulje na kojem smo popržili tunu dodamo ocijeđeno povrće i pirjamo lagano 20-tak minuta. Potom dodamo i začinjenu tekućinu u kojoj se povrće mariniralo i pelate. Ako nam je nakon oblikovanja medaljona ostalo komadića tune, sad i njih možemo dodati u tavu.

#4. Sve to kuhamo na laganoj vatri sljedećih 45 minuta do 1 sat, sve dok povrće ne omekša. Po potrebi podlijemo vodom ili ribljim temeljcem da se nadoknadi isparena tekućina. Kad je povrće kuhano, iz tave izvadimo dvije-tri šljive koje ćemo poslije koristiti za dekoraciju, listove lovora i grančicu ružmarina, pa povrće i tekućinu propasiramo ili štapnim mikserom izblendamo u gusti umak. Po ukusu, začinimo dodatno sa soli i paprom te octom ako volimo kiseliji ili prošekom ako volimo slađi okus pašticade.

#5. Ispasirani umak i šljive vratimo u tavu, dodamo i popržene medaljone tune pa još kratko kuhamo sljedećih 10-tak minuta. Pospemo sjeckanim peršinom i serviramo uz domaće njoke ili palentu (po guštu).

Naš gastro kolumnist Pave Turić bavi se ekskluzivnim cateringom za svjetske tvrtke i jahte poznatih i slavnih. Također vodi edukacije kuharskih timova i sastavlja menije u poznatim i novim ambicioznim restoranima. Organizira i vodi tečajeve za mlade kuhare koji se žele obučiti u mediteranskoj kuhinji.

Novo

ACI marini „Veljko Barbieri“ u Slanom predali smo priznanje Zlatni osmijeh Jadrana

Evo nas napokon i na jadranskom jugu i to...

POREČ: Sajam ribarstva, ribolova i brodova CROFISH, 24-26.11.

U Poreču se sljedećeg vikenda - od petka 24....

LOVRAN: Lovranski guc – umjetničko djelo Giovannija Nina Gašparinića

U Kući smo lovranskog guca, u sklopu prostora lovranske...

ACI marini „Veljko Barbieri“ u Slanom predali smo priznanje Zlatni osmijeh Jadrana

Evo nas napokon i na jadranskom jugu i to baš po velikom jugu. To nam nije ni malo umanjilo zadovoljstvo da predamo posadi ACI...

Toni Antišin: „U marini Olive Island važni su nam domaći zaposlenici zbog domaće atmosfere u kojoj se gosti osjećaju ugodno“

U 5. mjesecu 2023. navršilo se 10 godina otkako je Toni Antišin glavni menadžer Olive Island marine. Toliko traje i naše poznanstvo i naše...

Boris Ninić: “Marina Betina ima gajetu s kojom sudjelujemo na regatama latinskog idra”

Priča o betinskoj gajeti ne bi bila potpuna bez Borisa Ninića, Šibenčanina koji je toliko dugo na prostorima Murtera i Kornata da mu je...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here